האם נדרשת ETA בבריטניה עבור תחבורה ציבורית?

| ינואר 4, 2024
האם נדרשת ETA בבריטניה עבור תחבורה ציבורית?

עד סוף 2024, ממשלת בריטניה מצפה שתפעיל את מערכת ה- ETA החדשה בבריטניה ודרישת חובה עבור מבקרים רבים בבריטניה הנהנים כיום מגישה ללא ויזה לכל ארבע מדינות בריטניה: אנגליה, ויילס, סקוטלנד ו אירלנד הצפונית.

ה-ETA של בריטניה (Electronic Travel Authorisation) מוצג כדי לחזק את האבטחה על ידי הבטחת מבקרים פוטנציאליים לא מהווים סיכון פלילי או טרור או שאינם מנסים להיכנס ולהישאר בתוך הממלכה המאוחדת באופן בלתי חוקי.

ETA בבריטניה נרכש על ידי מילוי טופס בקשה מקוון המבקש את הפרטים האישיים של המבקש, כולל הרשעות בעבירות פליליות או טרור, וכן היסטוריה של נסיעות לאזורי סכסוך או הפרות בעבר של תקנות הויזה.

כיצד מעובד ETA בבריטניה?

לאחר שהמידע שסופק נבדק ביסודיות , ה-ETA בבריטניה מוענק ומקושר דיגיטלית לדרכון של המבקש. כאשר הוא מוצג במלואו וחובה, יש להבטיח ETA בבריטניה לפני שניתן יהיה לבצע נסיעות לבריטניה. זה ייבדק בנקודת המוצא של בעל הדרכון.

ה-ETA של בריטניה נועד להתמודד עם מבקרים מעבר לים המבקרים בבריטניה לשהייה של עד תשעים יום ומכסה את המבקרים מטעמי תיירות, עסקים, משפחה, לימודים קצרי טווח וסיבות רפואיות.

עם זאת, מכיוון שבריטניה היא מרכז מרכזי בין ארצות הברית ליעדים באירופה ואסיה, צפוי שחלק ניכר מההגעות לנמל תעופה בבריטניה יעברו רק דרך בריטניה בדרך ליעדים אחרים.

זה מעלה את השאלה: האם מבקרים כאלה עדיין ידרשו תעודת זמן קצרה בבריטניה אם הם לא מתכוונים להישאר בבריטניה אלא רק לעבור דרך שדה תעופה בריטי?

ויזת מעבר

על פי תקנות ההגירה של בריטניה ישנם שני סוגים של מעבר, המכונה לפעמים עצירות ביניים. אלה הם "צד אוויר" ו"צד יבשתי", ושניהם דורשים מהנוסע להחזיק ויזת מעבר לבריטניה.

Airside Transit מיועד לנוסעים המגיעים המבצעים קונקשן קדימה מבלי לעבור בבדיקות הגירה. זה בדרך כלל אומר פרק זמן של שעות בילוי באזור מאובטח בזמן ההמתנה לטיסת ההמשך.

Landside Transit חל על נוסעים המגיעים אשר חייבים להיבדק באמצעות ביקורת גבולות, שכן טיסת ההמשך עשויה לא להיות מתוכננת עד 24 שעות (או יותר) לאחר ההגעה, והזמן יעבור מחוץ לגבולות האזור המאובטח של שדה התעופה.

הבחירה הנכונה

ישנם שני סוגים של ויזת מעבר לבריטניה שיכולים לחול על מבקרים שאינם בריטים, ואיזו מהן היא הבחירה הנכונה תלויה בלוח הזמנים של הנסיעות של האדם. האפשרויות הן:

ויזת מעבר ישיר בצד אווירי

ה- Direct Airside Transit Visa, או DATV, מיועדת לנוסעים המתוכננים לבצע קו נסיעה משדה התעופה זהה לזה שאליו הגיעו ובאותו יום ההגעה. בעלי DATV אינם כפופים לביקורת גבולות ואינם מורשים להיכנס לשדה התעופה עצמו. DATV תקף רק ל-24 שעות לכל היותר.

מבקר בוויזת מעבר

נוסעים המגיעים שלא מבצעים קונקשן המשך בתוך 24 שעות או טיסה משדה תעופה שונה מזה של ההגעה, דורשים ויזת מבקר בטרנזיט. זה יחייב, בהכרח, שהות קצרה בתוך בריטניה, ולכן נוסעים במעבר יצטרכו להיבדק על ידי פקידי ביקורת גבולות. יש מגבלת זמן של 48 שעות על ויזת מבקר בטרנזיט.

יש להגיש בקשה ולקבל גם את ה-DATV וגם את אשרת המבקר במעבר לפני תחילת נסיעה לבריטניה, ותהליך הבקשה עבור שניהם די דומה.

תהליך הגשת הבקשה

יש להגיש גם את הבקשות של DATV וגם את הבקשות לוויזת מבקר במעבר באופן מקוון, למעט אלו שמגישים בקשה מצפון קוריאה, שם נדרש טופס מודפס. טופס הבקשה מכסה מידע אישי בסיסי וכן פרטים לגבי תאריך ההגעה והחיבור המתוכנן של חברת התעופה. דרכון עדכני ותקף חיוני בעת הגשת הבקשה. יתבקשו פרטים כגון מספר דרכון, ארץ הנפקה ותאריך תפוגה.

לאחר הגשת הטופס, יש לתאם ראיון עם שגרירות בריטניה, קונסוליה או מרכז ייעודי לעיבוד ויזה. המבקש יתבקש להסביר את סיבת האשרה ולענות על כל שאלה שיש לפקידים לגבי הבקשה.

בראיון, המבקש יצטרך גם:

  • ספק דרכון עדכני (או תיעוד נסיעה מקובל אחר)
  • הצג כל אשרה תקפה של השהייה בבריטניה
  • הצג הוכחה למסע ההמשך (הזמנות טיסות וכו')
  • ספק הוכחה לאישור כניסה למדינה הבאה אם ​​יש צורך בכך

יתכן גם שמידע ביומטרי כמו סריקות פנים/רשתית או טביעות אצבע חייב להיות מסופק בראיון, אבל זה לא תמיד המצב.

כל תיעוד שמתבקש בראיון צריך להילקח גם עבור השהייה בבריטניה, שכן פקידי מכס או גבולות עשויים לבקש זאת.

אין עמלות מוגדרות לא עבור DATV או עבור ויזת מבקר בטרנזיט, והמחירים משתנים ממדינה למדינה. נכון לעכשיו, בשנת 2023, DATV עולה כ-35 ליש"ט (40 אירו) ווויזת מבקר במעבר כ-64 ליש"ט (75 אירו), אך אלה הם רק קו מנחה ויש לבדוק את העלות בפועל בזמן הגשת הבקשה.

ויזת מבקר סטנדרטית

עבור נוסעים שאינם בריטים שצריכים לעבור דרך בריטניה על בסיס קבוע, השגת ויזת מעבר לכל נסיעה יכולה להיות עסק מייגע ויקר. הפתרון עבור מטיילים כאלה עשוי להיות ויזת מבקר רגילה.

סוג זה של ויזה יכול להיות בתוקף לשנתיים, חמש או אפילו עשר שנים וכפוף לאותם כללים כמו ה-DATV ו-Viser in Transit Visas, למעט חריג אחד בולט. בעלי ויזת מבקר רגילה רשאים להישאר בבריטניה לתקופה מקסימלית של שישה חודשים בכל טיול.

כמו בשאר הצורות של אשרות מעבר, הגשת בקשה לויזה רגילה חייבת להיעשות באופן מקוון וגם ראיון אישי הוא חלק מתבקש בתהליך. כל המועמדים חייבים גם לספק הוכחה לכך שהם מסוגלים כלכלית לממן את עצמם עבור כל שהייה ממושכת בתוך הממלכה המאוחדת.

פקידי עיבוד האשרה עשויים גם לדרוש הוכחה לכך שהמבקש נכנס לבריטניה מסיבות תקפות ויעזוב את תחום השיפוט בתום כל שהות. זה יכול להיות בצורה של הוכחה לעבודה סדירה, קשרי משפחה קרובים או בעלות על רכוש במדינת הולדתו של המבקש.

לא נדרשת ויזה

רוב הנוסעים שאינם בריטים העוברים דרך שדה תעופה בריטי, אך לא כולם, ידרשו אישור כלשהו לעשות זאת, וזה בדרך כלל יהיה בצורה של ויזת מעבר. עם זאת, ישנם חריגים לדרישה זו, וניתן לחלק את החריגים הללו לארבע קבוצות.

אזרחי EEA ושוויץ

אזרחים של כל אחת ממדינות האזור הכלכלי האירופי (EEA) אינם זקוקים כעת לויזה כדי לעבור דרך בריטניה או לשהות לתקופה מקסימלית של תשעים יום. ה-EEA כולל את כל עשרים ושבע מדינות האיחוד האירופי, נורבגיה, ליכטנשטיין ואיסלנד. גם אזרחים שוויצרים פטורים מכל דרישת ויזה.

בעלי היתר משפחה ב-EEA

אישור משפחה EEA מאפשר למחזיק לנסוע עם בני משפחה מתאימים לבריטניה או לפגוש משפחה בבריטניה. אישור המשפחה תקף לשישה חודשים והמחזיק רשאי לעבוד בבריטניה. תוכנית זו פתוחה כעת גם לאזרחים אוקראינים שיש להם קשרים בבריטניה.

בעלי מסמכי נסיעה ממשרד הפנים הבריטי

ניתן להנפיק מסמכי נסיעה למבקשי מקלט, למבקשים הגנה על רקע הומניטרי, לאנשים חסרי אזרחות ואנשים שקיבלו רשות להישאר בבריטניה. בקשות לאישור נסיעה חייבות להיעשות מתוך בריטניה, ולאחר אישורן, מסמכי הנסיעה מאפשרים למחזיק לצאת ולהיכנס מחדש לתחום השיפוט.

בעלי ויזת מבקר נישואין

עם אשרת מבקר נישואין, מותר להיכנס לבריטניה למטרת נישואין או כניסה לשותפות אזרחית, אשר חייבת להתנהל במקום מורשה. כמו כן, ניתן לעבור דרך בריטניה בדרך ליעד אחר ללא צורך בוויזת מעבר.

שינויים עתידיים פוטנציאליים ב-ETA או ויזה בבריטניה

כאשר האיחוד האירופי מתחיל ליישם את מערכת המידע וההרשאות האירופית לנסיעות (ETIAS) ובריטניה מתקדמת עם צורה משלה של הרשאות נסיעה אלקטרוניות (בריטניה ETA), יש כל אינדיקציה לכך שדרישות הנסיעה הנוכחיות בין ה-EEA לבריטניה ישתנו .

נכון לעכשיו, אזרחים בריטים ואירופים נהנים מגישה נטולת ויזה בין שני תחומי השיפוט, אך פשטות התנועה הזו תשתנה כאשר ETIAS ו-ETA בבריטניה יהיו פעילים במלואם, מה שצפוי להיות עד 2024 במקרה של ETIAS ובשנה שלאחר מכן עבור בריטניה ETA.

בנקודת זמן זו, לא צפוי לשנות במידה ניכרת את הדרישות למבקרים אירופאים להחזיק בוויזת טרנזיט להשתמש בשדות תעופה בריטיים כמדרגה, אבל זה מצב נזיל ויכול להשתנות אם הנציבות האירופית תחליט לכפות כזו דרישות לאזרחים בריטים העוברים דרך שדות תעופה באירופה.