האם קטינים או ילדים זקוקים ל-ETA בבריטניה?

| אוגוסט 3, 2023
האם קטינים או ילדים זקוקים ל-ETA בבריטניה?

בריטניה נמצאת כעת בתהליך של הצגת מערכת לסינון מראש של נוסעים זרים לכל אחת מארבע המדינות המרכיבות את בריטניה. ארבע המדינות הללו הן אנגליה, וויילס, סקוטלנד וצפון אירלנד, והצפי הוא שעד סוף שנת 2024, כל האזרחים הזרים הנכנסים לבריטניה יזדקקו לאישור אלקטרוני זה לפני שהם עוזבים את מדינות מוצאם.

המערכת החדשה זהה כמעט לחלוטין למערכת ETIAS (European Travel Information and Authorisation System) של האיחוד האירופי. הוא נקרא UK ETA, קיצור של United Kingdom Electronic Travel Authorisation. בתחילה, התוכנית תחול על אזרחים של מדינות רבות במזרח התיכון ולאחר מכן תורחב כך שתכלול כל מדינה בעולם.

ללא קשר לגיל, אזרחי מדינות שאינן זקוקות לויזה כדי להיכנס לבריטניה ידרשו ETA בריטי כדי להיכנס למדינה החל משנת 2024. יוצאי הדופן היחידים הם אזרחים בריטים ואזרחי הרפובליקה של אירלנד.

מנדט ETA הבריטי יחול על אזרחי כל המדינות, גם אלה שנהנים כיום מגישה ללא ויזה לבריטניה ויהיה חובה לכל המבקרים בכל הגילאים, כולל ילדים.

סיבות ל- ETA בבריטניה

כאשר בריטניה הייתה מדינה חברה באיחוד האירופי, זה היה פשוט עניין של הפקת דרכון תקף על מנת לנסוע למדינה אחרת החברה באיחוד האירופי או אפילו למדינה חברה באזור שנגן. הסיבה לכך הייתה שביסודו של דבר, אירופה כולה הפעילה מערכת גישה ונסיעות נוחה לכל המדינות החברות כחלק ממדיניות האיחוד האירופי.

עם זאת, בעקבות הברקזיט, בריטניה כבר אינה חלק מהאיחוד האירופי. האופן שבו האיחוד האירופי רואה כעת מבקרים בריטים עומד להשתנות עם הצגת ETIAS ב-2023 וב-2024. ETIAS מוצגת כדי להפוך את גבולות אירופה לדיגיטליים, ובכך לחזק את הביטחון לגבי מי נכנס ויוצא מאירופה והיכן ניתן לאתר מבקרים בכל זמן נתון.

ETA הבריטי מתוכנן באופן דומה להגביר את אבטחת הגבולות ולפקח מקרוב יותר על מי שנכנס לבריטניה. ETA הבריטי אינו מסמך נייר או חותמת בתוך דרכון אלא קישור אלקטרוני לדרכון, והאישור להיכנס מופיע כאשר נסרק בנקודת המוצא ובנקודת הכניסה של בעל הדרכון לבריטניה.

למרות ש- ETA בבריטניה אינה ויזה סטנדרטית טיפוסית, אם כי יש לה מגבלות דומות מכיוון שהמחזיק רשאי להישאר רק בתוך בריטניה עד תשעים יום. לאחר שחלף פרק זמן זה, מחזיקי ETA בריטי חייבים לעזוב את בריטניה, אם כי הם חופשיים לחזור מכיוון שה- ETA הבריטי הוא היתר כניסה מרובה. שהייה זו יכולה להיות לחגים, ביקור חברים או קרובי משפחה או סיבות אישיות אחרות, אך אינה מאפשרת למחזיק לקחת על עצמו כל צורה של עבודה, גם אם העבודה היא ללא תשלום.

חובה לכולם

אזרחי המדינות החברות באיחוד האירופי ובאזור שנגן רשאים כיום להיכנס לבריטניה עם דרכון תקף בלבד. הדבר נכון גם לגבי מספר מדינות שנהנות כיום מהסדר הדדי של פטור מוויזות עם בריטניה. בין המדינות הפטורות מוויזה ניתן למנות את אוסטרליה, ניו זילנד, ברזיל, יפן, קנדה וארצות הברית.

בדיוק כפי שאזרחים ממדינות אלה ידרשו בקרוב ETIAS לבקר באירופה, הם גם ידרשו ETA בריטניה לפני ביצוע כל ביקור בבריטניה. זה צפוי להיות בתוקף מלא עד סוף 2024, למעט בעיות טכניות בלתי צפויות או עיכובים.

בשלב זה, כל המבקרים הפוטנציאליים חייבים להחזיק בדרכון ביומטרי תקף שיש לו את אישור ETA הבריטי המקושר הדרוש. ילדים לא יהיו פטורים מחובת ETA בבריטניה ותהיה זו חובתו של ההורה או האפוטרופוס החוקי להגיש את טפסי הבקשה ל- ETA בבריטניה ולהבטיח שלכל דרכוני הילדים מצורף ה- ETA הבריטי הדרוש.

הגשת בקשה ל- ETA של ילדים בבריטניה

כמו בכל היישומים עבור ETA בבריטניה, הכל נעשה באופן מקוון, ולכן גישה למחשב יהיה צורך, כמו גם כתובת דוא"ל חוקית. הגשת בקשה בשם ילד או קטין היא חובתם של הוריו או אפוטרופסו החוקי של הילד. על מנת להתחיל את התהליך, הילד יצטרך כמובן להחזיק דרכון משלו.

כמו בכל הבקשות, זה צריך להיות דרכון ביומטרי ופחות מעשר שנים. בנוסף, תאריך התפוגה של הדרכון צריך ליפול לפחות שישה חודשים לאחר התאריך האחרון שיש לבלות בתוך בריטניה.
כמו כן, יהיה צורך שמגיש הבקשה של הילד יוכיח את הקשר שלו לילד.

כדי להגיש את בקשת ETA בבריטניה בהצלחה, יהיה צורך לספק:

  • פרטי דרכון הילד, כולל מספר דרכון ותאריך תפוגה
  • צילום תעודת הלידה של הילד
  • הוכחה מתועדת לקשר
  • תאריכי כניסה לבריטניה ויציאה ממנה
  • פרטים עם מי הילד ישהה (אם לא ההורים)
  • פרטי קשר עבור הילד בזמן שהותו בבריטניה

מכיוון שרוב המסמכים הללו יצטרכו להיסרק ולהיות מצורפים ליישום, סורק וידע בעבודה כיצד להשתמש בו חשובים.
יש לשלם עבור כל הבקשות במלואן בעת הגשתן, ולכן כרטיס אשראי או חיוב מקובל הוא בעל חשיבות עליונה.

בקיצור

כאשר ETA בריטניה יהפוך לחובה, הוא יחול על כל הנוסעים שאינם בריטים ולא אירים הנכנסים לכל אחת מארבע המדינות בבריטניה. כל דרכון חייב להיות מקושר ל-ETA הבריטי שלו, וזה חל על דרכוני ילדים. ילדים צעירים הנוסעים עם דרכון של הורה או אפוטרופוס לא יזדקקו לאישור ETA בריטי משלהם, מכיוון שהוא יקושר לדרכון המכסה את ההורה והילד.

רק כאשר לילד יש דרכון משלו, מנדט ETA הבריטי ייכנס לתוקף. לא אמורות להיות בעיות עם רשויות ההגירה בבריטניה כאשר מדובר בילדים צעירים מאוד, אך עלולות להתעורר בעיות עם ילדים גדולים יותר. למרות שה- ETA הבריטי הוא אישור דיגיטלי לנסיעה, יש צורך גם לשאת גרסה מודפסת של טופס האישור, מכיוון שאנשי ביטחון הגבול עשויים לבקש זאת בכל נקודת כניסה לבריטניה.

כמו כן, יהיה זה נבון לשאת העתקים של תעודות הלידה של הילדים וכן כל עדות מתועדת לקשר עם הילדים. בעוד תיעוד נוסף זה אינו דרישה, זה יכול להיות בעל תועלת עצומה אם מתעוררות בעיות כלשהן.