לקחת חיות מחמד לבריטניה

| יולי 10, 2024
טיול לחיות מחמד לבריטניה

מבקרים המעוניינים להכניס את חיות המחמד שלהם לבריטניה צריכים להיות מודעים לכך שקיימות תקנות שונות בהתאם למדינת היעד בבריטניה. מערכת כללים אחת חלה על האי בריטניה הכולל את אנגליה, סקוטלנד ווילס. הסט השני חל על המדינה של צפון אירלנד התופסת את החלק הצפוני של האי אירלנד.

היסטוריה של תיקוני כללים לגבי הבאת חיות מחמד לבריטניה

בעבר הלא רחוק לא ניתן היה להכניס חיות מחמד לבריטניה מכל חלק באירופה ללא צורך בתקופת הסגר. זה היה לכאורה בגלל האיום של יבוא כלבת מיבשת אירופה, אשר, למען ההגינות, היה דאגה אמיתית. כיום, מקרים בודדים של כלבת עדיין מתרחשים מעת לעת, אך אלה הופכים נדירים יותר משנה לשנה.

עד לברקזיט (יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי) לקחת חיית מחמד לאירופה מבריטניה, או מבריטניה לאירופה, הייתה משימה קלה יחסית. לאחר שהתקיימו תנאים מסוימים לגבי מצב בריאותה של חיית המחמד לא היה צורך בכל תקופת הסגר וזה עדיין המצב ברוב המקרים.

אולם מצב זה נובע רק מהעובדה שתנאים מסוימים נוהלו בין נציבות האיחוד האירופי לממשלת בריטניה במסגרת הסכם הברקזיט. זה עשוי בהחלט להשתנות בשנת 2024, מכיוון שהאיחוד האירופי משיק כעת את ETIAS ( מערכת מידע ואישור נסיעות אירופית ) ונראה כיצד זה ישפיע על אזרחים בריטים המעוניינים להכניס חיות מחמד לאיחוד האירופי. אם הגישה הנינוחה הנוכחית תימשך אז סביר להניח שאזרחי בריטניה יוכלו להביא חיות מחמד לאירופה בקושי רב. מצד שני, אם יוכנסו הגבלות כגון הסגר, הממשלה הבריטית עשויה להגיב בעין על ידי הטלת אמצעים דומים על חיות המחמד של מבקרים אירופיים, ולא בריטים אחרים, בבריטניה כאשר ה-ETA (הרשאת נסיעות אלקטרונית) הקרובה בבריטניה. מיושם בשנת 2024.

תקנות עדכניות להובלת חיות מחמד

הכללים הנוכחיים לגבי הכנסת חיות מחמד לבריטניה חלים על חתולים, כלבים ו(מסיבה מוזרה כלשהי) חמוסים. על מנת לזכות בכניסה ללא הסגר חיית המחמד חייבת:

 1. תהיה מיקרו-שבב
 2. בעל דרכון תקף לחיות מחמד או תעודת בריאות שווה ערך
 3. להתחסן נגד כלבת (או לעבור בדיקת דם בתחומי שיפוט מסוימים)
 4. עבור כלבים, בדרך כלל יהיה צורך בהוכחה שעברו טיפול בתולעת סרט
 5. כל חיות המחמד חייבות להיכנס לבריטניה בדרכים "מאושרות" ומפעילי נסיעות. משמעות הדבר היא שחיית המחמד חייבת לנסוע כמטען אם היא מגיעה בטיסה אלא אם מדובר בטיסת שכר פרטית או שהכלב הוא כלב סיוע רשום. חיות מחמד המגיעות דרך הים חייבות להינשא רק על ידי חברות הרשומות למטרה זו ויש לבדוק עובדה זו לפני העלייה למטוס.

במקרים בהם החיה מובאת לבריטניה למכירה או העברת בעלות יש לציין זאת בטופס ההצהרה המתאים.

אי עמידה באף אחת מהדרישות עלול לגרום לכך שהחיה תצטרך לבלות עד ארבעה חודשים בהסגר עם הבעלים האחראי לכל עמלות הקשורות לתחזוקה וחיובים.

חיות מחמד המגיעות מצפון אירלנד אינן חייבות להשתמש בנתיב מאושר או בחברת שילוח.

כללים נוספים

בנסיבות מסוימות ישנם כללים נוספים, הנקראים חוקי הבלאי , שחלים.

אלה כוללים:

 • חיות מחמד שהובאו לבריטניה למכירה חוזרת או העברת בעלות
 • בעלי חיים אמורים להגיע חמישה ימים לפני או אחרי הגעת הבעלים
 • אם בסך הכל מביאים יותר מחמש בעלי חיים לבריטניה, אלא אם כן למטרת מופע, תחרות או אירוע ספורט, אזי חלים גם כללי בלאאי.

צ'קים ביציאה והגעה

בהתאם לאמצעי התחבורה, חיית מחמד עשויה להיבדק בנקודת היציאה, עם ההגעה, או שניהם. חיות מחמד המגיעות בסירה לבריטניה ואלו המגיעות דרך היורוטננל ייבדקו ככל הנראה לפני היציאה לבריטניה, בעוד אלו המגיעים בדרך האוויר ייבדקו עם ההגעה.

החיה תיסרק לאיתור שבב וייבדק התיעוד הנדרש (דרכון, תעודת בריאות). מכיוון שהחיה תיסע כמטען בהגיעו במטוס, היא תעבור בתחנת מכס שונה מזו של הבעלים ותצטרך לאסוף אותה לאחר השלמת הבדיקות. בדרך כלל ניתן לארגן זאת באמצעות חברת התעופה או חברת הנסיעות הרלוונטית או באמצעות הסדרים עם סוכני המכס לפני הנסיעה.

זה בדרך כלל תהליך חלק, אך ניתן לצפות לבעיות אם:

 • התיעוד הדרוש אינו נכון, לא חוקי או חסר
 • כל בדיקות הבריאות והחיסונים לא בוצעו
 • אי עמידה בתקנות תגרור או לתקופת הסגר של בעל החיים או, אולי, להחזרה מיידית של בעל החיים לארץ היציאה.

מניעת כלבת

הדאגה הגדולה ביותר של ממשלת בריטניה בנוגע לבעלי חיים נכנסים היא איום הכלבת. יש לחסן חתולים, כלבים וחמוסים לפני הנסיעה על ידי מתן החיסונים העיקריים שלהם וזריקת דחף במידת הצורך. החיסון חייב להיות מאושר על ידי וטרינר וההסמכה הדרושה צריכה ללוות את בעל החיים בנסיעות.

המהלך המדויק של זריקות, זריקות דחף ובדיקות דם משתנה מאזור לאזור ברחבי העולם, ואלה חולקו למדינות הרשומות בחלק 1 או חלק 2 .

חלק 1 מדינות. בעלי חיים המגיעים ממדינות המפורטות בחלק 1 חייבות להיות עם אחד מהבאים:

 • דרכון לחיות מחמד מארץ המוצא
 • תעודת בריאות בעלי חיים (או AHC) שהונפקה בבריטניה בארבעת החודשים הקודמים
 • דרכון חיות מחמד תקף שהונפק על ידי הרשויות הבריטיות
 • תעודת בריאות לחיות מחמד שהונפקה בבריטניה

חלק 2 מדינות. תעודת בריאות בריטית של חיית מחמד היא כל מה שנדרש בדרך כלל עם תיעוד נוסף הנדרש בנסיבות מסוימות כגון בעלי חיים המגיעים מאוסטרליה או מלזיה.

עבור מדינות שאינן מופיעות בחלק 1 או חלק 2 תעודת בריאות לחיות מחמד שהונפקה מבריטניה היא דרישה מינימלית, אך עשויות להיות גם תקנות ספציפיות לגבי בדיקות דם, זריקות כלבת או חיסונים אחרים.

שינויים אפשריים

חוקים ותקנות תמיד נתונים לשינויים והרבה יהיה תלוי אם האיחוד האירופי ישנה את המדיניות שלו לגבי מעבר בעלי חיים כאשר ETIAS ייכנס לתוקף במלואו. אם שינויים כלשהם ישפיעו על המטיילים הבריטיים ועל בעלי החיים שלהם, לא יהיה מפתיע אם ממשלת בריטניה תבצע שינויים בכללים.

נכון לעכשיו, מטיילים המגיעים לבריטניה עם חיות המחמד שלהם יהיו נבונים אם יהיו בעלי-שבב לכל הפחות. לאחר אישור תוכניות הנסיעה והתאריכים יש לבדוק את הדרישות המדויקות לגבי חיסונים, בדיקות דם וכל תקנות אחרות זמן רב לפני הנסיעה כדי למנוע עיכובים, הוצאות לא רצויות וסירוב אפשרי של כניסה לכל אחת ממדינות בריטניה.