מהו חוק הלאום והגבולות הבריטי 2022?

| אוגוסט 5, 2022
חוק הלאום והגבולות של בריטניה 2022

פריטי פאטל, שרת הפנים הבריטית, הודיעה לאחרונה על תוכניות להכנסת מערכת מעברי גבול מאובטחת יותר. משרד הפנים מוכן להתחיל לבחון מערכת דיגיטלית שתאפשר לנוסעים מאושרים לעבור בידוק גבולות אוטומטי בעת הכניסה לבריטניה, ללא כל צורך באינטראקציה עם קציני משמר הגבול. המערכת האלקטרונית החדשה נועדה להאיץ את תהליך מעבר הגבול עבור נוסעים לגיטימיים תוך הקשתה על אלה הנחשבים לאיומי ביטחון או הגירה.

מה מתכנן משרד הפנים הבריטי לביקורת גבולות?

החלק החשוב ביותר בתהליך השינוי יכלול השקת דרישה מקיפה שכל הנוסעים הזרים לבריטניה יצטרכו לקבל אישור לביקורם לפני תחילת מסעם.

כרגע רק מספר קטן יחסית של מטיילים מורשים לבקר בבריטניה לתקופות קצרות ללא ויזה. החיסרון בכך הוא שלרשויות אכיפת החוק וביקורת הגבולות בבריטניה יש פחות זמן ומידע העומדים לרשותם כדי להעריך את פוטנציאל הסיכון של מבקר לפני שהוא מגיע למדינה.

באמצעות חוק הלאום והגבולות, הממשלה מתכננת כעת לבטל את הפער הקיים כיום בהרשאות מראש על ידי השקת תוכנית ETA (אישור נסיעה אלקטרוני). באופן כללי, תוכנית זו תכוון למטיילים המבקרים במדינה או עוברים בה ואשר תחת המערכת הנוכחית אינם זקוקים לוויזה או שעדיין אין להם מעמד הגירה לפני תחילת מסעם.

מערכת ETA המוצעת תעניק לביקורת הגבולות שליטה טובה יותר בגבולות המדינה, ותאפשר לה לזהות ולחסום מבקרים בסיכון גבוה מלהיכנס לבריטניה, ובמקביל תעניק לנשאים ולאנשים פרטיים יותר שקט נפשי בשלב מוקדם יותר לגבי האם יורשו להיכנס לבריטניה או לא. ארה"ב, אוסטרליה, קנדה וניו זילנד כבר משתמשות במערכות דומות.

כיצד ממשלת בריטניה מתכננת להציג את מערכת ETA החדשה?

התשתית להקמתה ולהנהגתה של תוכנית ETA תיעשה באמצעות חוק הלאום והגבולות. זה יאפשר למזכיר המדינה לנסח כללי הגירה לניהול מערכת ETA. בין היתר, כללים אלה עשויים לכלול את הדברים הבאים:

  • קביעת מי יידרש להגיש בקשה כזו
  • המידע הנדרש ביישום
  • תקופת התוקף והיבטים אחרים של ETA
  • מאיזה בסיס ניתן לסרב לבקשת ETA או לבטל ETA קיים

מלבד כללים אלה, חוק הלאום והגבולות יגדיר גם שימוש במרמה כעבירה פלילית כאמצעי לנסות להשיג ETA.

אם בקשה כזו תתקבל, הצעת החוק גם תסמיך את מזכיר המדינה לנהל מערכת ETA מטעם תלות הכתר. זה יכול גם לאפשר לו או לה לפרסם תקנות שיכירו ב-ETA שתלות כזו הוציאה.

כדי להבטיח את היעילות המרבית של מערכת ETA המתוכננת, המוביל יצטרך לבדוק ולאשר את אישורו של מבקר פוטנציאלי לנסוע לבריטניה לפני תחילת המסע שלו למדינה. מסיבה זו, הממשלה מתכננת לשנות את סעיף 40 של חוק ההגירה והמקלט משנת 1999 כדי לעודד חברות תעופה לבדוק מראש אם לנוסע יש אישור ETA או סוג אחר של אישור להיכנס לבריטניה (לדוגמה, סטטוס ההגירה שלהם בפורמט אלקטרוני או ויזה). אם לא תעשה זאת, תבוא עם הסיכון של עונש אזרחי.

מי יצטרך להגיש בקשה ETA לפני ביקור בבריטניה?

מערכת אישור הנסיעות האלקטרונית מיועדת לאזרחי מדינות זרות שיכולים כיום להיכנס לבריטניה ללא ויזה וגם לאזרחים שאינם ויזה. רשימת המדינות עדיין צריכה להיות סופית, אך צפוי כי מבקרים מהמדינות הבאות יצטרכו להגיש בקשה:

מדינות האיחוד האירופי דורשות ETA בריטי

אוסטריה, בלגיה, בולגריה, קרואטיה, קפריסין, צ'כיה, דנמרק, אסטוניה, פינלנד, צרפת, גרמניה, יוון, הונגריה, איטליה, לטביה, ליטא, לוקסמבורג, מלטה, הולנד, פולין, פורטוגל, רומניה, סלובקיה, סלובניה, ספרד, שבדיה.

מדינות אירופיות אחרות הדורשות ETA בריטי

אנדורה, איסלנד, ליכטנשטיין, מונקו, נורבגיה, שוויץ, קריית הוותיקן

מדינות אחרות הפטורות מוויזה שיחייבו ETA

אוסטרליה, ברזיל, קנדה, צ'ילה, קוסטה ריקה, הונג קונג, ישראל, יפן, מקסיקו, ניו זילנד, קטאר, ערב הסעודית, סינגפור, דרום קוריאה, טייוואן, ארצות הברית.

ETA שאלות נפוצות

Q. מה תהיה העלות של ETA?

A. הפרטים המדויקים של מערכת ETA, כולל העלות הכרוכה ביישום, יפורסמו על ידי הממשלה במועד מאוחר יותר.

Q. האם אזרחי EEA יצטרכו להגיש בקשה ל- ETA?

ת. בהחלט. זהו חלק מתוכנית הממשלה לדרוש שכל אזרחי EEA יאושרו ל- ETA לפני שיוכלו לנסוע לבריטניה.

Q. מתי הממשלה מתכננת להציג את תוכנית ETA?

A. בשלב זה התוכנית היא שהמערכת תחזור לפעילות מלאה עד סוף 2024.

Q. מה יקרה אם אופיע בגבול בריטניה ללא ETA תקף?

A. כדי שהמערכת תפעל כפי שהיא מיועדת, חברות התעופה יצטרכו לבדוק ולאשר את ההרשאות של אדם לפני תחילת המסע שלו. חברות התעופה יצטרכו לוודא שלנוסע יש את הסוג הנכון של אישור נסיעה בפורמט דיגיטלי או תיעודי לפני שהוא מורשה לעלות לאונייה. אי ביצוע פעולה זו יחשוף את המוביל לעונשים.

Q. איך חברות התעופה יוכלו לבדוק אם נוסע רשאי לנסוע לבריטניה?

A. הממשלה מתכננת לעשות שימוש במערכת API (מידע מתקדם על נוסעים) שבה חברות תעופה יכולות לבדוק אם למבקר פוטנציאלי יש אישור לנסוע לבריטניה או לא. מערכת זו תגיב בהודעה אלקטרונית המאשרת את סטטוס הנוסע.

Q. כיצד תשתלב תוכנית ETA עם התוכנית החדשה להגירה: הגירה ואסטרטגיית בקרת גבולות?

A. תוכנית ETA מהווה חלק מתוכנית זו. למעשה, התוכנית החדשה להגירה: הגירה ואסטרטגיית בקרת גבולות מפרטת בדיוק כיצד מערכת בקרת הגבולות האלקטרונית החדשה תסייע לשפר את הביטחון, לייעל נסיעות בינלאומיות ולהבטיח שבריטניה תישאר מובילה עולמית בתחום ההגירה החוקית.

Q. האם eGates תמשיך לפעול?

ת. כן. נוסע בינלאומי עם אישור נסיעות אלקטרוני (ETA) יורשה למעשה להשתמש בשערים אלקטרוניים בעת הכניסה למדינה. ממשלת בריטניה הודיעה לאחרונה כי בכוונתה להציג תוכנית פיילוט שבמהלכה יופחת גיל המינימום לשימוש בשערים אלקטרוניים מ-12 שנים ל-10 שנים. זה יעזור להפחית את זמני הנסיעה עבור אזרחי בריטניה ובני משפחותיהם.

Q. מדוע החליטה ממשלת בריטניה על הצגת תוכנית ETA? מהם היתרונות?

A. תוכנית ETA המתוכננת תאפשר למספר גדול יותר של נוסעים בינלאומיים להשתמש ב- eGates. מכיוון שלמבקרים יהיו חשבונות לקוחות דיגיטליים, תהליך הגשת הבקשה לוויזה יואץ ויהפוך ליעיל יותר. מערכת ETA החדשה פירושה גם שהרשויות הבריטיות יידעו יותר על המטיילים המבקרים במדינה עוד לפני שהם מתחילים את מסעותיהם. זה יעזור להפחית את התורים בגבול ובמקביל להגביר את האבטחה.