מערכת ETA הבריטית וכיצד היא פועלת

| אוקטובר 21, 2023
כיצד פועלת מערכת ETA בבריטניה

משרד הפנים הבריטי נמצא כעת בתהליך של הצגת שיטה חדשה לסינון מוקדם של מבקרים המיועדים לבריטניה. בדומה לוויזה, מערכת ETA נועדה לקבוע אם אנשים שאינם אזרחים המגיעים מהווים איום פלילי או ביטחוני על ידי איסוף מידע רקע רב ככל האפשר על המבקר ולהשתמש במידע זה כדי לקבוע אם יש לאפשר לאדם זה להיכנס, או לעבור דרכה, בכל אחת מארבע המדינות המרכיבות את בריטניה: אנגליה, וויילס, סקוטלנד וצפון אירלנד.

המערכת החדשה נקראת ETA הבריטית, ראשי תיבות של United Kingdom Electronic Travel Authorisation, והיא דומה באופייה למערכות מיון מוקדם אחרות מסוג זה, הפועלות כיום ברחבי העולם. אישור נסיעה אלקטרוני משמש את הבאים:

  • ארצות הברית (ESTA: מערכת אלקטרונית לאישור נסיעה)
  • קנדה (eTA: אישור נסיעות אלקטרוני)
  • אוסטרליה (ETA: רשות הנסיעות האלקטרונית)

מערכת סינון נוספת לפני הנסיעה שמוצגת כעת היא ETIAS, מערכת המידע וההרשאה האירופית לנסיעות של האיחוד האירופי, שתהפוך לחובה עד סוף 2025.

ממשלת בריטניה מתכוונת להפעיל את ETA הבריטי עד סוף 2023 ולפעול באופן מלא מתישהו בשנת 2024.

מהו ETA בבריטניה?

ניתן לראות ב- ETA הבריטי את המקבילה הדיגיטלית המודרנית לוויזת נייר סטנדרטית והוא חלק מהתוכנית של בריטניה לחזק את אבטחת הגבולות על ידי בדיקת הרקע של מבקרים זרים מתכוונים. תהליך הגשת הבקשה נעשה באופן מקוון לחלוטין, או באמצעות אפליקציה לטלפון הנייד, והמבקש יידרש לספק:

  • תצלום עדכני
  • מספר דרכון ותאריך תפוגה
  • פרטים אישיים
  • פרטי התקשרות

בנוסף, על המועמדים לספק גם פרטים על הרשעות בעבירות פליליות והיסטוריה של נסיעות אחרונות שבהן נעשה שימוש באשרה. הפרטים שיסופקו בטופס הבקשה ל-ETA בבריטניה יוצלבו עם מאגרי מידע של ביטחון ומשטרה בבריטניה, באירופה ובעולם, ואם יונפו דגלים אדומים כלשהם, ה-ETA הבריטי יידחה. הדרכון המשמש צריך להיות ביומטרי ותקף לפחות שלושה חודשים מעבר לתאריך האחרון שיש להוציא בבריטניה. בעתיד הקרוב תהליך הגשת הבקשה יכלול גם סריקה של טביעות האצבע של המבקש, אך הדבר עדיין אינו אפשרי.

ETA הבריטי אינו מסמך אלא אישור דיגיטלי להיכנס לבריטניה המקושר לדרכון של המחזיק. ETA בריטניה יידרש לפני תחילת הנסיעה לבריטניה כפי שהוא חייב להופיע בעת סריקה בשדה התעופה, נמל הים או נקודת מוצא אחרת.

אנשים המגיעים לנקודת מוצא ללא אישור ETA הנדרש בבריטניה לא יורשו לנסוע או, אם איכשהו, יצליחו להגיע לבריטניה לא יורשו להיכנס ויוחזרו לנקודת המוצא שלהם.

מי דורש ETA בבריטניה?

כחבר באיחוד האירופי, אזרחים בריטים יכולים לנוע בחופשיות בין כל אחת מהמדינות החברות באיחוד האירופי ללא צורך בוויזה או צורה אחרת של אישור. הסכם נסיעות זה ללא ויזה פירושו שגם אזרחי האיחוד האירופי יכלו לבקר בבריטניה באמצעות דרכון תקף בלבד. בעקבות הברקזיט, הסכם הדדי זה של פטור מוויזות נותר בתוקף, אך הוא מגיע לסיומו בקרוב.

מתישהו בשנת 2024 או 2025, אזרחים בריטים המעוניינים לבקר בכל אחת מהמדינות החברות באיחוד האירופי או באזור שנגן יזדקקו ל- ETIAS על מנת לעשות זאת. בתמורה, ממשלת בריטניה תדרוש מכל מבקר של האיחוד האירופי בבריטניה להחזיק ETA בריטי לפני שיגיע לאחת מארבע המדינות בבריטניה.

בעיקרון, אזרחי כל מדינה שנהנית כיום מגישה ללא ויזה לבריטניה יידרשו בקרוב להגיש בקשה ולקבל ETA בריטי וזה כולל מדינות כמו ארצות הברית, קנדה, יפן, דרום אפריקה, ניו זילנד ואוסטרליה.

חריג בולט לדרישת ETA הקרובה בבריטניה הוא הרפובליקה של אירלנד שאזרחיה יהיו פטורים מהמנדט. הסיבה לכך היא שלאירלנד ולבריטניה יש הסכם ארוך שנים של אזור נסיעות משותף לפיו אזרחי בריטניה ואירלנד נהנים מקלות נסיעה בין שני תחומי השיפוט.

בדיקות גבולות בבריטניה

הסיבה העיקרית מאחורי הכנסת ETA בריטניה היא למנוע אנשים לא רצויים או לא רצויים להיכנס לבריטניה. זה, כמובן, אומר שכל מבקר מיועד חייב להיבדק עבור ETA בריטניה לפני הגעה לכל מדינה בבריטניה וזה חייב להיעשות בנקודת המוצא של המבקר.

לשם כך, ממשלת בריטניה מצפה מחברות התעופה או חברות הספנות לבדוק כי לנוסעים לבריטניה יש את ETA בריטניה הדרוש וכי הוא עדיין תקף. בנוסף, אנשי משמר הגבול הבריטי יוצבו בנמלים צרפתיים ובמנהרת הרכבת יורוסטאר כדי לבדוק מבקרים הנוסעים מצרפת או דרכה.

צפוי כי מעט מאוד מטיילים יוכלו להגיע לבריטניה ללא האישור המתאים, אך הנוסעים המגיעים עדיין עשויים להיבדק ולהיחקר אם יתעוררו ספקות או חשדות. אפילו נוסעים המגיעים עם דרכון ו- ETA בריטי מקושר על מנת עשויים להיות מסורבי כניסה מכיוון שההחלטה הסופית תהיה נתונה בידי סוכני משמר הגבול הבריטי בתפקיד.

ההבדל ETA בבריטניה

בריטניה, ובמיוחד נמל התעופה הית'רו, הוא מרכז בינלאומי חשוב ושער בין המזרח התיכון והרחוק לבין ארצות הברית. בגלל זה, נוסעים רבים שאינם אזרחים המגיעים לבריטניה פשוט עוברים דרך בדרכם ליעד אחר.

בעוד שמדינות כמו ארה"ב וקנדה מאפשרות למבקרים העוברים בשטחן, ואינן דורשות מהם להחזיק ב-ESTA אמריקאי או ב-ETA קנדי, בריטניה אינה עושה זאת ודורשת שגם מי שמבלה זמן קצר בשדה תעופה או בנמל ימי יהיה בעל ETA בריטי.

ההערכה היא שכשליש מהנוסעים המגיעים לנמל התעופה הית'רו נמצאים במעבר, ובשל שכבה נוספת זו של בירוקרטיה והעלות הכרוכה בכך, רשויות התיירות הבריטיות חוששות כי רבים שאינם אזרחים יבחרו במסלול חלופי במידת האפשר על מנת למנוע את אי הנוחות הכרוכה ברכישת ETA הבריטי הנדרש לעניין כה פשוט. חששות לגבי אובדן עסקים והכנסות הושמעו על ידי הרשויות בהית'רו, כמו גם חברות תעופה גדולות כמו וירג'ין אטלנטיק ובריטיש איירווייז, אך אין אינדיקציה לכך שתקנה זו תשונה או תבוטל.

ממשלת בריטניה עומדת איתנה

ממשלת בריטניה, תוך הכרה באובדן ההכנסה האפשרי להית'רו ולחברות התעופה, עומדת איתנה בהחלטתה לדרוש מנוסעים במעבר דרך בריטניה להחזיק ETA בריטי. ההיגיון מאחורי ההחלטה הוא לסגור נתיב אפשרי להגירה בלתי חוקית מכיוון שגורמים לא רצויים יוכלו לטעון שהם נמצאים במעבר ובכך להימנע מהבדיקות הביטחוניות שנמצאות בליבת תהליך הגשת הבקשה ל- ETA בבריטניה.

הית'רו וחברות התעופה מציינים כי ניתן לעבור דרך שדות תעופה קנדיים ואמריקאים במינימום מהומה, אך ההבדל כאן הוא שהנוסעים המגיעים מעובדים דרך המכס והגנת הגבולות של ארה"ב או סוכנות שירותי הגבול של קנדה וחייבים להיות בעלי האישור האלקטרוני הדרוש ליעד הסופי.

זה לא המקרה בנמל התעופה הית'רו, שם אנשי הביטחון הבריטים לא בודקים נוסעים נוחתים שעושים קונקשן בינלאומי. כאשר ממשלת בריטניה מסרבת לזוז מעמדתה ודאגותיה העסקיות מחשש לאסון כלכלי, הכנסת ETA הבריטי לא הייתה תהליך חלק וסביר להניח שיהיו עוד כמה מהמורות בדרך לפני שהיא תהפוך בסופו של דבר לדרישת חובה.

נושא נוסף שלא טופל כראוי הוא מצבם של מבקרים בינלאומיים המעוניינים לבקר הן בצפון אירלנד והן ברפובליקה של אירלנד. נוסעים המגיעים לצפון יזדקקו ל- ETA בריטי ואילו אלה שיגיעו לרפובליקה ראשונים לא יזדקקו לכך. אז מה לגבי מבקרים שמגיעים לדבלין, שאנון או קורק ורוצים לנסוע לצפון אירלנד ברכב, באוטובוס או ברכבת? הגבול בין צפון לדרום כבר לא קיים בכך שאין מחסומים או תחנות מעבר. מפעילי תיירות רשמיים יידרשו על פי חוק לבדוק שלנוסעים יש ETA בבריטניה במידת הצורך, אך אנשים יכולים לחצות בקלות את הגבול (שאינו קיים כעת) מבלי להיבדק עבור כל סוג של תיעוד.

רק עוד סוגיה אחת שצריכה להיפתר לפני שניתן יהיה להביא את מערכת ETA הבריטית לידי קיום כראוי וביעילות, ותאריך היעד של 2024 עשוי בהחלט להתברר כמשאלת לב של הרשויות בבריטניה.